Co daje wina w rozwodzie

 

Wiele osób decydujących się na rozwód przychodząc do kancelarii sądzi, że wina ma znaczenie na podział majątku małżonków po rozwodzie bądź władzę rodzicielską. Nic bardziej mylnego …!

Otóż wina orzeczona przez Sąd w wyroku rozwodowym nie ma żadnego wpływu na alimenty dla dzieci, podział majątku, władzę rodzicielską czy kontakty z dziećmi.
Jedyne na co wpływa wina w rozwodzie to obowiązek alimentacyjny ale wyłącznie pomiędzy byłymi małżonkami! Gdy oczywiście planujemy z niego skorzystać….

Otóż….w przypadku rozwodu bez orzekania o winie obowiązek alimentacyjny jest wzajemny i trwa przez 5 lat od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, a podstawą jest popadnięcie w niedostatek. Jeżeli rozwód był orzeczony z winy obojga małżonków to wzajemny obowiązek alimentacyjny byłych małżonków jest dożywotni i tu też ma znaczenie popadnięcie w niedostatek.
Gdy winę zaś za rozkład pożycia ponosi tylko jeden z małżonków, wówczas obowiązek jest też dożywotni, ale wystarczy istotne pogorszenie się sytuacji życiowej małżonka niewinnego. Co więcej tylko małżonek niewinny może żądać zasądzenia na jego rzecz wówczas alimentów.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że byli małżonkowie nie skorzystają z uprawnień alimentacyjnych. Jest to bowiem wyłącznie uprawnienie, a nie obowiązek. Czasami poprostu czysto honorowo nie skorzystają z przysługującego im uprawnienia.

Obowiązek wygasa definitywnie, jeżeli uprawniony zawarł nowy związek małżeński ! Dlatego czasami cieszy jak druga była połowa ułożyła sobie życie na nowo bo wówczas uwalniamy się od płacenia takich alimentów.

Mam nadzieję, że powyższy wpis trochę rozjaśnił kwestię winy w rozwodzie.

Informuję, że nasza Kancelaria zajmuję się sprawami rozwodowymi i innymi z zakresu prawa rodzinnego. Mamy w tym zakresie szerokie doświadczenie, gwarantujemy fachowość i skrupulatne podejście do każdej ze spraw. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Joanna Szabłowska
radca prawny